4 ـ کافران خالص

در روایات تصریح شده است که کافران خالص به این دنیا باز می‌گردند تا به سزای ابدی اعمال خود برسند و از آنان انتقام گرفته شود.

ویژگی رجعت‌کنندگان چیست؟
مهم‌ترین ویژگی رجعت‌کنندگان مؤمن عبارت است از:

1 ـ ایمان خالص

بنابر آنچه در روایات بسیاری آمده، مهم‌ترین ویژگی رجعت‌کنندگان ایمان محض است. در روایتی می‌خوانیم: رجعت عمومی نیست و تنها افرادی بر می‌گردند که مؤمن خالص یا مشرک خالص باشند.
مؤمن خالص کسی است که تنها خداوند را در نظر دارد و هرگز از ایمان خود دست بر نمی‌دارد و تا آخرین نفس در راه خداوند تلاش می‌کند.

2 ـ ولایت‌پذیری آگاهانه

سلمان از پیامبر پرسید: «آیا رجعت امامان را درک می‌کنم؟» پیامبر(ص)فرمود: «تو آن‌ها را درک می‌کنی و هر کس مثل تو باشد و هر کس با این شناخت، ولایت آن‌ها را بپذیرد.»
براساس روایت بالا، شناخت امامان به عنوان تنها الگوی کامل فردی و اجتماعی و اطاعت از آن‌ها در تمامی ابعاد زندگی شرط لازم برای رجعت کردن در دولت کریمه آنان است.

3 ـ ستم‌کشی و جهاد در راه دین

در تعدادی از روایات، یکی از ویژگی‌های رجعت‌کنندگان، آزار دیدن در راه حق هست، کسانی که در راه دین و اهل بیت(ع) جهاد کردند و مظلومانه به شهادت رسیدند، می‌توانند به دنیا بازگردند تا تعدادی از پاداش تلاش خود را ببینند و از ستمگران انتقام گیرند.
در روایتی از پیامبر(ص) آمده است: «تمام کسانی که از ما هستند و در راه اهل بیت(ع) ظلم دیده‌اند، در دوران ظهور حضور خواهند یافت.»
در روایت دیگر امام صادق(ع) می‌فرماید: «خداوند گروهی را زنده می‌گرداند که غلاف شمشیرشان برگردن آنهاست.»


ادامه دارد...

نوشته شده در تاریخ جمعه بیست و هفتم اردیبهشت 1392    | توسط: مشکان    |    | نظرات()