وظیفه و حقوق متقابل مردم و امام در حرکت جهانی او چیست؟

به طور مسلم،‌ حق‌ امام‌ بر مردم‌ این‌ است‌ که‌ او را یاری‌ کنند و زمینه ‌حکومت‌ او را فراهم‌ سازند و حق‌ مردم‌ بر امام‌ این‌ است‌ که‌ به‌ وسیله‌ حکومت‌ به‌ امور دینی‌ و دنیوی‌ آنان‌ سامان‌ دهد. درصورتی‌ تشکیل‌ حکومت‌ و رسیدگی‌ به‌ امور جامعه‌ بر امام واجب‌ است‌ که‌ نخست‌ مردم تمایل‌ به‌ حکومت‌ امام داشته‌ باشند و با حمایت های‌ خود از امام به‌ حکومت‌ اسلامی‌ تحقق‌ و عینیت‌ بخشند، و در غیر این‌ صورت‌ امام وظیفه‌ای‌ ندارد‌.

اهمیت مقبولیت مردمی در جامعه اسلامی چیست؟

اهمیت و تأثیر مقبولیت مردمی در جامعه اسلامی تا آن‏جا اهمیت دارد که امام علی(ع) یکی از عوامل مهم پذیرش خلافت را همین مسأله برمی‏شمارد: به خدایی که دانه را کفید و جان را آفرید، اگر این بیعت کنندگان نبودند، و یاران، حجت بر من تمام نمى‏نمودند، و خدا علما را نفرموده بود تا ستمکار شکمباره را برنتابند و به یاری گرسنگان ستمدیده بشتابند، رشته این کار را از دست می‏گذاشتم و پایانش را چون آغازش می‏انگاشتم و چون گذشته، خود را به کناری می‏داشتم. (نهج ‌البلاغه، ترجمه سید جعفر شهیدی، خطبه سوم (شقشقیه)، ص11) .
بنابراین‌، با اینکه‌ امام‌ معصوم‌ از طرف‌ خدا به‌ حکومت‌ منصوب‌ شده ‌است‌، ولی‌ این‌ مردم‌ هستند که‌ باید به‌ سوی‌ او روی‌ آورند و با حمایت های ‌بیدریغ‌ خود زمینه تشکیل‌ حکومت‌ را فراهم‌ آورند و تا وقتی‌ که‌ چنین‌ آمادگی‌ در جامعه‌ پدید نیاید، امام‌ دست‌ به‌ تشکیل‌ حکومت‌ نمی‌زند، بلکه‌ فقط خود را در معرض‌ خلافت‌ و رهبری‌ قرار می‌دهد و مردم‌ را به‌ سوی‌ خویش‌ فرامی‌خواند تا چنین‌ زمینه‌ای‌ در جامعه‌ پدید آید.

نقش مردم در ایجاد حکومت جهانی امام مهدی(عج) چیست؟

نقش مردم در حکومت حضرت مهدی(عج) فراهم‌آوردن مقدمات و پدیدآوردن زمینه برای شکل‌گیری حکومت جهانی آن حضرت است. پذیرش مردمی فقط درخواست و رأی بیشتر مردم نمایان می‌شود. نه فقط بیشتر مردم با امام بیعت می‌کنند، بلکه زمانی فراخواهد رسید که آنان به چنان عطش و شیفتگی می‌رسند که نیاز ناگزیر به حکومت جهانی موعود را با همه هستی حس می‌کنند و آن را یگانه نظام تحقق‌بخش آرمان‌ها و اهداف عالی انسانی می‌دانند و به آن عشق می‌ورزند. این‌چنین نظام سیاسی نه فقط بر آرای مردمی پشت‌گرم است و پذیرش مردمی را به همراه دارد، که اطمینان خاطر مردم را نیز سبب می‌شود. در این نظام، بین حکومت امام و مردم فقط پیوند "دولت ـ ملت" وجود ندارد، بلکه رابطه مرید و مراد و محبوب و محب است.

حجت الاسلام سلیمیان، عضو هیئت علمی پژوهشکده مهدویت
منبع: پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

خبرگزاری شبستاننوشته شده در تاریخ جمعه سیزدهم اردیبهشت 1392    | توسط: مشکان    |    | نظرات()