آیا امام زمان(عج)، می تواند به صورت یک فرد ناشناس در میان مردم زندگی کند؟ در این صورت مسکن و محل زندگی او کجا است؟! 

در پاسخ به این پرسش گفتنی است که نمی توان محل خاصی برای آن حضرت در نظر گرفت و  منطقه و شهری را به عنوان محل سکونت او معرفی کرد. 
اصولا «پنهان زیستی امام» ایجاب می کند که مسکن و مکان زندگی او، کاملا مخفی و  ناشناخته بماند. 
«سدیر صیرفی» از امام صادق(ع) روایت می کند: «صاحب الامر» از این جهت با یوسف(ع)  شباهت دارد که برادران یوسف – با این که عاقل و دانا بودند و قبلا هم با وی معاشرت داشتند – وقتی پیش او رفتند، تا خودش را معرفی نکرد، او را نشناختند و با این که بین او و یعقوب(ع)، بیش از هجده روز راه فاصله نبود، یعقوب از وی اطلاعی نداشت. پس چرا این مردم انکار می کنند که خداوند همین عمل را نسبت به حجت خویش صاحب الامر نیز انجام دهد؟ او نیز در بین مردم تردد می کند و در بازار ایشان راه می رود و بر فرش های آنان قدم می گذارد؛ ولی [مردم] او را نمی شناسند و به همین وضع زندگی می کند تا هنگامی که خداوند به او اذن معرفی به مردم را بدهد.» 
آن حضرت برای انجام وظایف و تکالیف خود از مکانی به مکان دیگر می رود و براساس  حکایات معتبر، در شهرها و اماکن مختلفی دیده شده است. مدینه، مکه، نجف، کوفه، کربلا، کاظمین، سامرا، مشهد و قم، از جمله آن است. 
در بعضی از زمان ها و مناسبت ها در مکانی مقدس حضور دارد. در این جا به برخی از آن ها اشاره می شود: 

مکان های خاص

1. مدینه و پیرامون آن (رضوی)

امام باقر(ع) می فرماید: «ناچار برای صاحب الزمان، عزلت و غیبتی است و طیبه (مدینه)  خوب جایگاهی [برای ایشان] است.» 

2. مکه و اطراف آن (ذی طوی)

از امام باقر(ع) نقل شده است: « صاحب الامر در یکی از این دره ها غیبتی خواهد داشت، سپس با دستش به بخشی از ذی طوی اشاره کرد.» 
در دعای ندبه می خوانیم: «ای کاش می دانستم که در کدامین زمین قرار داری و کدام  زمین یا خاک وجود نازنینت را بر خود حمل می کند؟ آیا در رضوی هستی یا در جای دیگر؟ آیا در ذی طوی هستی؟» 

3. حضور هر ساله در حج و عرفات

از زمان ها و مکان هایی که امام در آن حضور مستمر و دائمی دارد، روز عرفه، موسم حج  و در سرزمین عرفات است. امام صادق(ع) فرمود: «مردم امام زمان خود را نمی یابند، او در موسم حج [و در منا و عرفات] شرکت می کند و آنان را می بیند ولی آنان او را نمی ینند.» 
امام رضا(ع) نیز می فرماید: «[مهدی] در موسم حج حاضر می شود و همه اعمال را انجام می دهد و در عرفه نیز وقوف می کند و دعای مومنان را آمین می گوید.»
«محمد بن عثمان عمری»، یکی از نائبان چهارگانه ی امام زمان(عج) می گوید: «به خدا سوگند: صاحب الزمان در موسم حج، همه ساله حضور می یابد و مردم را می بیند و می شناسد. مردم [هم] او را می بینند، اما نمی شناسند.» 

4. مسجد کوفه، سهله، کربلا و نجف

ابوبصیر از امام صادق(ع) نقل می کند: «گویا می بینم که قائم ما با خانواده اش در  مسجد سهله اقامت گزیده است.» 
براساس حکایات معتبر، ملاقات بزرگانی چون مقدس اردبیلی، علامه بحر العلوم، شیخ محمد  تقی آملی و ... در مسجد سهله و کوفه صورت گرفته است. 
از مجموعه این روایات و حکایات معتبر، برداشت می شود که آن حضرت در شهرها و مناطق مختلف حضور دارد و محل زندگی ایشان، جای خاصی نیست. پس زندگی او به شیوه عادی و  معمولی است؛ زیرا این گونه زندگی، حساسیت برانگیز نیست و برای آن حضرت نیز آسان تر  و طبیعی تر است. 

ادامه دارد...

نوشته شده در تاریخ جمعه یکم دی 1391    | توسط: مشکان    |    | نظرات()