مراد از غیبت امام زمان چیست؟

باید دانست که مراد از غیبت «امام غایب»، ظاهر نبودن ایشان است، نه حاضر نبودن، امام مهدی(عج) با قیام، ظهور می‌کند، نه این که حضور پیدا کند. حضرت در میان مردم حاضر و بر کارها ناظر است و در موارد لازم، فریادرسی و عنایت می‌کند.

آن بزرگوار در توقعیی به شیخ مفید می‌فرماید: «ما بر اخبار و احوال شما آگاهیم و هیچ چیز از اوضاع شما بر ما پوشیده و مخفی نیست».

و در قسمتی دیگر از این توقیع آمده است: «ما در رسیدگی و سرپرستی شما کوتاهی و اهمال نکرده و یاد شما را از خاطر نبرده‌ایم؛ اگر جز این بود، دشواری‌ها و مصیبت‌ها بر شما فرود می‌آمد و دشمنان، شما را ریشه کن می‌کردند».

دوران غیبت میدان آزمایش است

امام صادق(ع) فرمود: «صاحب این امر (قیام و حکومت الهی) در میان آنها تردد دارد و در بازارهایشان را می‌رود و بر فرش هایشان گام می‌نهد؛ ولی او را نمی‌شناسد».

دوران غیبت، میدان بزرگ‌ترین آزمایش و غربال انسان‌ها است و ایمان و عمل مؤمنان به بوته امتحان و سنجش گذاشته می‌شود تا چه کسی موفق و سربلند شود.

سومین دوره زندگی حضرت، دوران ظهور است: این دوره به اذن خدا، با پایان غیبت کبری شروع می‌شود و آن حضرت با خروج و قیامشان، حاکمیت الهی خود را بر جهان برقرار می‌کند و آن را از عدل و داد آکنده می‌سازد.

 

حجت‌الاسلام یوسفیان استاد مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم

خبرگزاری فارس

نوشته شده در تاریخ جمعه نوزدهم آبان 1391    | توسط: مشکان    |    | نظرات()