انگیزه‌های ادعا

آنان که اجازه می‌دهند شیطان با ابزار ادعا بر آنها سوار شود انگیزه‌ها و اهداف مختلفی دارند و نمی‌توان همه را با یک چوب راند:

1. ثروت طلبی

یکی از شایع‌ترین انگیزه‌های ادعا برای جذب افراد به سمت خود، انگیزه‌های مالی و مادی است. لابه‌لای شکایات فریب‌خوردگان مشاهده می‌شود که مدعیان به بهانه بخشش گناهان!، حل مشکلات، جلب رضایت امام زمان(عج)! و ... از مخاطبان خود پول درخواست می‌کرده‌اند. برخی از مدعیان هم برای پاک شدن مریدان خود ده‌ها میلیون تومان از آنها می‌گرفتند و خرج سفر‌های خارجی می‌کرده‌اند تا در سواحل «مدیترانه» اسباب رضایت امام زمان! را از مریدان خود فراهم آورند!

2. شهرت طلبی

انگشت‌نما شدن یکی از اسباب بسیار محبوب و مطلوب شیطان است و معمولاً برای افرادی کارا می‌افتد که در مقاطع مختلف زندگی اعم از کودکی و بزرگسالی دچار سرخوردگی، تحقیر و عقده‌های شخصیتی هستند. عده‌ای با استفاده از ابزار فیلم و سریال و جمعی به بهانه مسابقات حرفه‌ای ورزشی شهوت شهرت طلبی خود را ارضا می‌کنند؛ اما عده‌ای که نمی‌توانند از این ابزارها برای این میل نفسانی خود استفاده کنند به راهکار‌های دیگری دست می‌یازند که یکی از آن راه‌ها ادعاست: شهرت به کرامت، ارتباط با خدا و امام زمان(عج) و... همچنین اجابت دعا، شفای بیماران و... البته برخی از اینان در ارتباط با جنیان ممکن است تا حدی برخی از این قدرت‌ها را هم به دست بیاورند که هرگز دلیل حقانیت آنان نمی‌تواند به شمار آید.

3. مقام دوستی

میل به پست و مقام و امضا که در ادبیات روایات از آن به حب جاه و مقام یاد میشود یکی از آفات و آسیب‌های دیرینه حیات آدمی بر زمین خاکی است که در نتیجه آن خون‌های بسیار بر زمین ریخته شده و روابط خویشاوندی و دوستانه زیادی بریده شده و اموال زیادی بر باد رفته است. بسیاری از جنگ‌های تاریخ، رقابت بر سر قدرت بوده است. وعده‌های دروغ ایام انتخابات در تمام دنیا و آنچه از آن امروزه با زیرآب زنی یاد می‌شود و در قدیم‌الایام به سخن‌چینی و نمامی شهرت داشت همه بر این مبناست که عده‌ای به دنبال کسب مقام و قدرتند و حاضرند به هر قیمت آن را به دست آورند.

4. بحران اخلاقی ـ جنسی

بخشی از این طیف سوء رفتارها به آنانی اختصاص می‌یابد که از اعتماد طرف مقابل خود سوء استفاده می‌کنند. این سوء استفاده از اعتماد در کلاس‌های درس و جا‌های مشابه آن اتفاق می‌افتد.

5. عقده‌های شخصیتی و کمبود محبت (محبوبیت طلبی)

یکی از عقده‌های شخصیتی کمبود محبتی است که به واسطه بی‌مهری والدین، برادران و خواهران در دوران کودکی یا همسر در سنین بزرگسالی و پس از ازدواج برای افراد به وجود می‌آید. عده‌ای از مدعیان دوست دارند محبت دیگران را از طرق مختلف شفاهی، دریافت هدیه و ... تجربه کنند. از جمله راه‌های جلب محبت دیگران ادعاهاست. وقتی کسی خود را محبوب امام زمان(عج) و خدا نشان دهد به راحتی می‌تواند محبت دیگران را به سمت خود جلب کند.

6. مأموریت از شرق، غرب یا یهود

دشمنان مسلمان از ترفند‌های مختلفی برای تضعیف سپاه حق استفاده می‌کنند. جریان مدعیان، فواید قابل توجهی در این راستا می‌تواند برای آنان به بار بیاورد. وهابیت ترکیب اسلام سنی با خشونت و ظاهرگرایی یهود است و بهائیت نسخه یهودی شده باور‌های شیعی است که در بستر شبه قاره به شکل قادیانیه به چشم می‌خورد. هرسه این جریان‌ها با برنامه‌ریزی غربیان شکل گرفته و کتاب‌های «تاریخ جامع بهائیت» نوشته آقای بهرام افراسیابی و نیز «خاطرات مسترهمفردرکشور‌های اسلامی» به خوبی این مدعا را ثابت می‌کند. البته این جریان محدود به سال‌های ظهور این فرقه‌ها نمی‌شود و این سیاست این روزها همچنان دنبال می‌شود و افرادی که هوس شهرت، ثروت، قدرت و شهوت باشند انجام این مأموریت را متقبل شده و زمینه فریب دیگران را فراهم می‌آورند.

7. مأموریت و ترس از ناحیه جنیان

برخی از اشتباهات و معاصی دیوار‌های موجود میان ما و عالم جن را برمی دارد و زمینه ورود، تأثیر و سلطه جنیان را بر فرد فراهم می‌آورد. برای نمونه در مقدمه ماجرای ادعا‌های علی محمد باب ترس طلبه نجفی از جنی ماجرا کاملاً مشهود است. همچنین در کتاب‌های مربوط به جن، داستان‌هایی را می‌توان یافت که آنان افراد را تحت سلطه خود در آورده و از آنان درخواست‌های عجیب و گاه پرمخاطره داشته‌اند.

منشأ ادعا

انسی(خود فرد و دیگر انسان‌ها)

مبنای اصلی ادعا هوای نفس و حب دنیاست؛ اما گاه خود فرد فریب دنیا را خورده و اسیر آن می‌شود و گاه اطرافیان او را فریب داده و به وادی هلاکت و گمراهی می‌افکنند.

دیگر انسان‌ها که زمینه‌ساز ظهور مدعیان می‌شوند گاه از آشنایان هستند و گاه افرادی که با یک یا چند واسطه از ناحیه دشمنان، خود را به او نزدیک کرده‌اند تا او را فریب داده و ابزار دست خود کنند.آمریکا، اسرائیل و نظام یهود و انگلیس از بارزترین دشمنان سیاسی و عقیدتی هستند که در راستای مقابله با فرهنگ تشیع یا نظام جمهوری اسلامی افراد را اجیر خود می‌کنند.

جنی

قرآن به صراحت و به نقل از جنیان از موضوع یاری جستن برخی از انسان‌ها از آنان پرده برمی‌دارد:

«و مردانی از آدمیان به مردانی از جن پناه می‏بردند و بر سركشی آنها می‏افزودند.»( سوره جن، آیه‌ 6). برخی از مدعیانی را که این روزها بازار نسبتاً داغی هم برای خود به راه انداخته‌اند به استناد محتوای ادعاهایشان و نیز توانایی انجام برخی امور غیرعادی را می‌توان متأثّر از رابطه با جنیان دانست. بنابر ماجرایی که مرحوم آیت الله علی اکبر نهاوندی در کتاب شریف «العبقری الحسان» نقل کرده، داستان علی محمد باب علاوه بر پشتوانه انگلیسی آن موکلی جنی هم پیگیر آن بوده است.

ادامه دارد...

نوشته شده در تاریخ جمعه نوزدهم خرداد 1391    | توسط: مشکان    |    | نظرات()