یکی از ابزار‌های کهن و قدیمی شیطان استفاده از ابزار بدل‌سازی و نسخه بدل حقایق است. جریان‌های مدعیان نبوت، امامت، مهدویت و معنویت در طول قرن‌ها آدمیان بسیاری را به خود مشغول ساخته و آنها را یا از مسیر حق و حقیقت خارج ساخته‌اند یا حتی در موارد متعدد به ورطه هلاکت انداخته‌اند.

این روزها شاهد چنان جریانی از مدعیان مهدویت و معنویت شده‌ایم که اگر این دوره را عصر مدعیان و فرقه‌ها بنامیم، سخن به گزاف نگفته‌ایم. فعالیت بیش از دوهزار فرقه، تنها در ایران شاهدی بر این مدعاست.

مدعیان معاصر

در سال‌های اخیر، رواج پدیده اوهام و خرافه، رونق بازار عرفان‌های مجازی و معنویت‌های فانتزی، گسترش طریقت‌های منهای شریعت، رشد شبه‌عرفان‌های ژله‌ای با رنگ و بوی شهوت، شهرت و ثروت و گرمی بازار مکاره مدعیان دروغین به ویژه و مدعیان دروغین مهدویت رشد فزاینده و نگران کننده‌ای یافته است.

نسل تشنه معنویت، عطش خود را با سراب‌های عرفان‌نما فرو می‌نشاند. میلتون، یکی از محققان حوزه جامعه شناسی ادیان نو پدید می نویسد: بیش از دو هزار فرقه معنویت گرا در آمریکا و بیش از دو هزار جریان معنویّت‌جو در اروپا هست که درصد کمی از آنها مشترکند.

زمینه‌های ادعا

نجات باوری مهدوی

موضوع مهدویت پتانسیل فوق‌العاده قوی‌ای دارد که در دوره‌های مختلف مورد سوء استفاده طماعانی قرار گرفته که آن را به نفع خود مصادره کرده‌اند. مشهورترین حالت این ماجرا را در جریان مهدی سودانی می‌توان دید که با استفاده از این پتانسیل فوق‌العاده مدت‌ها مقابل استعمار انگلیس ایستاد و به اهداف خود نائل شد.

جهل و نادانی مردم

در طول تاریخ اسلام تنها کسانی با مدعیان همراه شده‌اند که دچار جهالت اختیاری یا اجباری بوده‌اند؛ کسانی که می‌توانسته‌اند با مراجعه به ائمه(ع)، علما و مراجع، حتی کتاب‌های حدیثی و منابع، راه را از چاه تشخیص دهند؛ اما با تنبلی و کوتاهی یا جبر زمانه و هجمه رسانه‌ای (مانند شام دوره معاویه) به جهالت خود دامن زده است و مشکل خویش را پایان نبخشیده است.

نابه‌سامانی‌‌های اجتماعی و اقتصادی

برای برون‌رفت از مشکلات و بحران‌های اجتماعی هرکس به فراخور آنچه به ذهنش می‌رسد ، راه حلی ارائه میکند در این میان بسته به شرایط اجتماعی و با فراهم بودن دو شرط قبلی یکی از راه‌هایی که مستمسک افراد مختلف قرار می‌گیرد موضوع مهدویت است که با انگیزه‌هایی که از این پس خواهیم دید، طرح می‌شده‌اند.

ادامه دارد...

نوشته شده در تاریخ جمعه دوازدهم خرداد 1391    | توسط: مشکان    |    | نظرات()