تبلیغات
در انتظار خورشید - «فنگ‌شویی»؛ بت‌پرستی مدرن قرن 21

هنگامی كه نامی از «تهاجم فرهنگی» برده می‌شود، عده‌ای بی‌جهت موضع می‌گیرند اما باور كنیم یك مجسمه ساده بودا، صدف مارپیج، وزغ سه پا به شكل سربازان این تهاجم در یونیفرم قدرت نرم فنگ‌شویی باورهای ما را هدف قرار داده‌اند.

در محیط اطراف ما نیز گاهی شنیده می‌شود كه برخی افراد به دنبال خوشبختی خیالی خود به سمت عرفان‌های خوش‌ آب و رنگ اما پوچ كشیده می‌شوند. «فنگ‌شویی» نیز یكی از مواردی است كه در ایران طی چندین سال فعالیت، توانسته علاقه‌مندان را به سوی خود جذب كند، اما اینكه صحت و سقم فنگ‌شویی تا چه میزان است، بررسی بیشتری را می‌طلبد..

فنگ‌شویی؛ خرافه یا واقعیت؟

در تعریف فنگ‌شویی آورده‌اند؛ به معنای باد و آب است، یك فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا كردن دكوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمان‌های مسكونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور كلی انرژی مثبت داشته باشد. مهم‌ترین چیزهایی كه باید رعایت كرد، پرهیز از بی‌نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگ‌های مناسب، خطوط منحنی، در نظر گرفتن جهت‌های مناسب است، البته امروزه به طور رسمی در چین آن را خرافات می‌دانند.

هنگامی كه به برخی فروشگاهای عرضه محصولات فنگ‌شویی مراجعه می‌كنیم، با این جملات روبه‌رو می‌شویم: این اجناس باعث آمدن بركت به خانه شما می‌شود، این نشان‌ها می‌تواند، رابطه شما را با همسرتان بهتر كند، این مجسمه شب‌ها روح خود را در اتاق به حركت در می‌آورد و انرژی‌ آن را عوض می‌كند، اینكه چقدر یك مجسمه و یا نماد می‌تواند، با خود این ره‌آورد را به ارمغان بیاورد، سوالی است كه شاید ذهن بسیاری را با خود مشغول كرده است.
برای بررسی اینكه چه مقدار از نشان‌ها و نمادهای فنگ‌شویی در بازار وجود دارد، به برخی از فروشگاه‌های مجسمه‌فروشی سر می‌زنیم.
خانم فروشنده‌ای كه سرتاسر مغازه‌اش با انواع و اقسام مجسمه پر شده است و در میان آنها مجسمه بودا و قورباغه سه پا نیز به چشم می‌خورد، در پاسخ به این سؤال كه آیا مجسمه فنگ‌شویی را در مغازه دارید، با حالتی تعجب گونه بیان می‌كند: فنگ‌شویی چیست؟ مرد جوانی هم كه خبری از نمادهای فنگ‌شویی در مغازه‌اش نیست،‌ انگار برای نخستین بار این واژه را می‌شنود و می‌پرسد: چه جور مجسمه‌ای است؟

بالاخره در یكی از نقاط شمالی شهر مغازه‌ای را یافتم كه به طور فروش عمده نشان‌ها و مجسمه‌های فنگ‌شویی را به فروش می‌رساند. خانم م-ف درباره فعالیتش‌ می‌گوید: حدود 25 سال است كه در كار فروش وسایل فنگ‌شویی هستم و مردم به خوبی از این نمادها استقبال می‌كنند. بیشتر مشتری‌هایم را نیز خانم‌ها تشكیل می‌دهند. وقتی از او درباره میزان اعتقادش به فنگ‌شویی سؤال می‌شود در پاسخ می‌گوید: اعتقادی به فنگ‌شویی ندارم و خرافه‌ای بیش نیست!

خانم میانسالی به نام زهره ـ‌ الف كه برای خرید در مغازه حضور داشت‌ـ نیز در پاسخ به این پرسش كه چرا از مجسمه فنگ‌شویی استفاده می‌كنید، می‌گوید: اصلاً نمی‌دانم فنگ‌شویی چیست، من فقط برای زیبایی این مجسمه را خریده‌ام.
خانم دیگری كه كنجكاوانه به صحبت‌های ما گوش می‌داد با شور و هیجان خاصی می‌گوید: خانم! فنگ‌شویی حقیقت دارد، از زمانی كه من دكوراسیون خانه‌ام تغییرات ایجاد كردم و از این مجسمه‌ها استفاده كردم، زندگی‌ام از این رو به آن رو شده‌است. از او پرسیدم با فنگ‌شویی كجا آشنا شدید و پاسخ داد: در كلاس یوگا! مربی در خصوص نقش فنگ‌شویی در تحول زندگی صحبت كرد و جزوه‌ای هم برای آشنایی بیشتر به ما داد. با دو نفر دیگر در خارج از مغازه درباره فنگ‌شویی سوال كردم، ابراز بی‌اطلاعی می‌كردند.

60هزار تومان، ‌هزینه دو روز كلاس آموزش فنگ‌شویی!

برای كسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت‌های انجام شده به منظور ترویج فنگ‌شویی در جامعه ایرانی با كلاس‌های آموزش «فنگ‌شویی» تماس می‌گیرم؛ صدایی كه متعلق به یك خانم جوان است، گوشی را بر می‌دارد و پس از اینكه مطمئن می‌شود از سوی یك آشنا تماس گرفته‌ام، هزینه شركت در كلاس‌ها را 60 هزار تومان و به مدت دو روز اعلام می‌كند.
به مؤسسه دیگر كه زنگ می‌زنم، منشی تا زمانی كه خیالش از بابت معرف آسوده نمی‌شود، پاسخ نمی‌‌دهد. از او می‌خواهم اندكی از فنگ‌شویی بگوید، منشی با كمی مكث می‌گوید: «علمی است كه درباره چگونگی چیدمان لوازم منزل صحبت می‌كند». منتظر ماندم بیشتر توضیح دهد، ولی انگار چیز بیشتری نمی‌دانست، از او درباره سطح علمی استاد پرسیدم، فوری جواب می‌دهد: «استاد دارای مدرك دكترای روانشناسی هستند البته در حال حاضر ایران نیستند!».

این درحالی است كه در سطح تهران و شهرستان‌ها كلاس‌های فنگ‌شویی در سطح گسترده برگزار می‌شود و برخی از مسئولان برگزاری كلاس‌ها با اعلام اینكه دارای مجوز هستند، فقط از افرادی كه توسط آشناها معرفی شوند، ثبت‌نام می‌كنند.
اما به‌راستی در فنگ‌شویی چه چیزی مطرح است كه اینچنین افراد را مجذوب خود كرده؟ فروش انواع و اقسام نمادهای آن در بازار، تشكیل كلاس‌ها و تبلیغ فنگ‌شویی در موتورهای جست‌وجو با 95هزار و 100 مورد، برای چیست؟ آیا به‌راستی مردم بهشت گمشده خویش را یافته‌اند؟ آیا دنبال منجی می‌گردند؟

آشنایی با نمادهای فنگ‌شویی

در فنگ‌شویی در خصوص نشان دادن نحوه درست تقسیم انرژی از این نمادها استفاده می‌كنند كه عبارتند از: «اژدها» سمبل انرژی «ینگ» و نشانه عنصر چوب و فصل بهار است و انرژی آن در سمت شرق یا سمت راست بنا قرار می‌گیرد. در مقابل اژدها، «ببر» دارای انرژی «یین» است و نشانه عنصر فلز. «لاك‌پشت» نیز نشان ثبات و استحكام قسمت پشتی زمین و بناست. «ققنوس سرخ» نیز در مقابل لاك‌پشت، حیوانی افسانه‌ای بسیار فعال و همیشه در حال حركت و پرواز، به عنوان سمبل آسایش مادی در زندگی است.
دیگر سمبل‌های فنگ‌شویی عبارتند از:

درنا: سمبل عمر طولانی است، تصویر یا مجسمه آن در سمت غرب یا شرق قرار داده‌ می‌شود.
اردك مندارین: نوعی اردك رسمی چینی است، این اردك نشانه‌ای از شادی و خوشبختی در زندگی زناشویی است، نیروی «چی» ایجاد می‌كند كه باعث می‌شود زوجین از پس هر مشكلی بر بیایند. برای این منظور باید دو عدد اردك را در گوشه شمال غربی خانه قرار داد یا در دورترین قسمت راست سالن پذیرایی‌ یا اتاق خواب‌ تا «چی» ازدواج و عشق را فعال كند.

نماد دو ماهی: نشانه دور كردن نیروهای شیطانی است و برای دفع بلا یا چشم زخم مورد استفاده قرار میگیرد، معمولاً آن را مقابل در ورودی نصب می‌كنند.
نیلوفر آبی یا لتوس: گیاه مقدس هندوهاست، اعتقاد بر اینكه داشتن آن در منزل بخت خوبی را به ارمغان می‌آورد.
گل صدتومانی یا پونی: نشانه اقبال بلند خصوصاً برای دختران دم بخت است.
پرتقال: مركبات مخصوصاً پرتقال و لیمو سمبل طلا، پول و فراوانی هستند.
هلو: سمبل عمر طولانی و توام با سلامتی است.
اركیده: سبل خوش‌اقبالی است.
انار: نشانه فرزندان متعدد است.
صدف مارپیچ: نشانه اقبال بلند در سفر است، آن را در اتاق نشیمن قرار می‌دهند.
خمره: به عنوان آرام كننده جریان چی در قسمت‌های مختلف به خصوص نزدیك در ورودی استفاده می‌شود.
بادبزن: سمبل محافظت از خانه و دارایی است.
وزغ سه پا: سمبل بركت و ثروت است.
كریستال كوارتز صورتی: بهترین سمبل عشق و ازدواج در فنگ‌شویی است.
در میان انواع نمادها با مجسمه‌هایی چون سكه‌های چینی، سگ‌های فو، بادزنگ، اژدرلاك پشت، چی لین (اژدر اسب)، پاگودا (برج دانش)، گاو آرزو، صدف حلزون، بودای خندان، فیل، ماهی آروانا، كشتی بازرگانان، گلدان ثروت، نعل اسب، آینه جادو (پاكوا)، كدو قلیانی، پی یائو، گره اسرار‌آمیز و غیره روبه‌رو می‌شوید.

فنگ‌شویی با شاخصه‌های علمی فاصله زیادی دارد

اما آیا مجسمه‌های فنگ‌شویی واقعاً از پس انجام چنین كارهایی بر می‌آیند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش با حجت‌الاسلام و‌المسلمین حمیدرضا مظاهری‌سیف، رئیس مؤسسه بهداشت معنوی و مدیرگروه اخلاق و عرفان پژوهشگاه‌ باقرالعلوم (ع) گفت‌وگو می‌كنیم.
وی می‌گوید: «فنگ‌شویی» علم نیست، بلكه یك تطبیقی برای رویكردهای جهان و پدیده‌هایی كه در جهان و نحوه ارتباط‌‌شان با همدیگر است، فنگ‌شویی تفسیری از جهان، زندگی و جایگاه انسان در عالم و بعد مادی را مدنظر قرار می‌دهد و با قدمتی چندین هزار ساله جز باورهای چینی است، لذا دین نیست.

وی در خصوص اینكه باید با بررسی علمی و تجربی صحت یا سقم فنگ‌شویی معلوم شود، بیان می‌كند: در گام اول اگر این كاربری و توصیه‌های عملی تائید شد، در گام دوم آن باید دید تفاسیری كه از آن ارائه می‌شود، صحیح است یا نه، هرچند كه تا كنون از نظر علمی فنگ‌شویی ثابت نشده است.
رئیس مؤسسه بهداشت معنوی با اخطار اینكه اگر در معرفی معارف اصیل اسلام زودتر اقدام نشوند، ناخودآگاه موارد دروغین جای آن را پر می‌كند، ادامه می‌دهد: در اینجاست كه نیاز به وحی و معصوم احساس می‌شود و هنگامی كه گفته شود به سرچشمه علم الهی متصل است، مردم به راحتی آن را می‌پذیرند، لذا اینكه فنگ‌شویی از خلال سال‌های گذشته به ما رسیده و اینكه چقدر تغییر و تحریف كرده، نمی‌شود به‌آن اعتماد كرد، اما چون نیازی را پاسخ می‌دهد، مردم از آن استقبال می‌كنند.

فنگ‌شویی درصدد تكرار باورهای اسلامی در قالب دیگری است

«مجید ابهری» عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی در پاسخ به اینكه از منظر اسلامی باید چه رویكردی به فنگ‌شویی داشت، بیان می‌دارد: آثار مثبت محیط منظم، پاك و شاد بر روحیه انسان و رشد تعالی رفتار وی غیرقابل انكار است، با توجه به اینكه مكتب اسلام قبل از بروز پدیده فنگ‌شویی تاكیدات مكرری بر پاك بودن محیط زندگی، تنوع آن، ساده‌زیستی و رعایت تعادل چیدمان در زندگی دستورات مؤكدی داشته و بر اساس فلسفه موجود در باور ما «دل هر ذره را كه بشكافی، آفتابیش در میان ‌بینی» تمام ذرات حیات به تعالی و تكامل در حركت هستند.
وی تبلیغ فنگ‌شویی به عنوان تاثیر مثبت بر خوشحالی و یا غم افراد را مسئله جدیدی نمیداند و می‌گوید: در واقع تكرار باورهای اسلامی در لباس و قالب دیگری است، شاد بودن محیط خانه در پاك بودن و ساده بودن زندگی است، ابزارهای تكنولوژی جز هزینه و زیان‌های متعدد بر اعصاب و جسم نتیجه دیگری ندارد، اخیراً زیان‌های امواج مایكروویو و رایانه كشف شده است، بنابراین بعضی از افراد تصور می‌كنند، فنگ‌شویی یك مكتب جدید است، در حالی كه پاك نگه داشتن محیط زندگی و تغییرات چیدمانی در آنها استفاده از ابزار و وسایلی كه نیاز واقعی به آنها وجود دارد، خودداری از خرید و نگهداری از وسایلی كه مازاد و احتیاج است، یك‌هزار سال پیش توسط ائمه علیهم‌السلام مورد تاكید قرار گرفته است.
این پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی در خصوص تأثیر سمبل‌های فنگ‌شویی در افراد می‌گوید: از نظر آسیب‌شناسی رفتاری، استفاده از مجسمه‌های زشت و بدشكل در ضمیر ناخودآگاه افراد اثر منفی گذاشته و حتی ممكن است باعث شباهت جنین انسان به آنها شود، بنابراین استفاده از این‌گونه اشیا یعنی مجسمه «سر سگ»، «قورباغه» یا «موش» در محیط خانه فقط باعث اضطراب و دلهره كودكان می‌شود و هیچ نفع دیگری ندارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی علت پناه‌آوردن برخی از مردم به فنگ‌شویی را چنین بیان می‌كند: دور شدن از باورهای اصیل باعث پناه‌بردن به این گونه طلسم‌ها و خرافه‌ها می‌‌شود، مثل مهره خوشبختی، مجسمه گشایش بخت و یا عروسك آورنده خواستگار! این گونه باورها صدها سال است كه در جوامع منزوی شده است، نمی دانم چرا امروز عده‌ای تلاش می‌كنند، دوباره جوانان ما را با این گونه ابزار مشغول كنند؟! این بخشی از ناتوی فرهنگی است كه می‌خواهد بین باورهای اصیل اسلامی و جوانان فاصله ایجاد كنند.

فنگ‌شویی نوعی از بت‌پرستی مدرن است

سیدكاظم موسوی، مدیر مؤسسه مطالعاتی روشنگر با اشاره به اینكه فنگ‌شویی از بطن اعتقادی بودا نشأت گرفته و نگاه الوهیتی ندارد، بیان می‌دارد: در واقع فنگ‌شویی بت‌پرستی مدرن است. در فنگ‌شویی ساده‌زیستی تبلیغ می‌شود، در حالی كه اسلام به ساده زیستی به عنوان اصلی اساسی نگاه كرده است، به طوری كه ساده‌زیستی در سیره عملی رسول اكرم صلی‌الله ‌‌علیه ‌و‌آله ‌و‌سلم و ائمه علیهم‌السلام، به طور نمونه در ساده غذا خوردن، ساده لباس پوشیدن، ساده معاشرت كردن با مردم به وضوح دیده ‌می‌شود.
وی فنگ‌شویی را ‌وصله ناچسب می‌داند و می‌گوید: جریان فنگ‌شویی یك نوع تضاد با اسلام دارد، بنابراین محققان و اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی باید در خصوص عوامل انحرافی، آگاهی لازم را به مردم بدهند و در تعامل با مردم كوشا باشند و با بیان زیبایی‌ها همراه با آیات قرآن و روایات، اسلام ناب محمدی را به مردم بیشتر بشناسند و جامعه را در برابر ناتوی فرهنگی واكسینه كنند.

ضرورت تقویت توكل به خدا و توسل به ائمه اطهار (ع)

توجه به این نكته كه فنگ‌شویی آرام آرام در محیط اجتماعی و اعتقادی مردم دام می‌گستراند و محققان دینی باید با معرفی صحیح آن به مردم در پیشگیری هر چه بیشتر آن كوشا باشند، چرا كه فراروی فنگ‌شویی چیزی جز فاصله گرفتن انسان از مبدأ هستی و كم‌شدن توكل در زندگی به چشم نمی‌خورد. انسانی كه از صبح تا شب خود را اسیر چندین نماد فلزی و چوبی و سنگی كند، چه رهاوردی را برای خود به ارمغان خواهد آورد؟ به راستی انسان مسلمان، پرودگار عالم را در كجای قلب خویش جای داده است؟!
بیاییم با دوری از شرك ظاهری و خفی، با تقویت توكل و توسل خویش به خداوند متعال و ائمه معصومین علیهم‌السلام ـ‌كه رابطه فیض الهی هستند‌ـ معنای صحیح زندگی را درك كنیم و با افزایش رابطه خود با خالق هستی، دنیا را به خاطر او به تسخیر درآوریم.

منبع:فارس